Mrkev patří mezi naší nejoblíbenější zeleninu, která má mnoho využití v kuchyni, lékařství i v léčitelství. Kořeny mrkve jsou plné beta-karotenu, vlákniny a je i výborným zdrojem antioxidantů. Obsahuje vitamín A, C, K, B8, kyselinu pantothenovou, kyselinu listovou, draslík, železo, měď a mangan.
Vypěstováním vlastní mrkve získáte tu nejvyšší kvalitu. Můžete si vybrat různé druhy tvarů, barev i chutí! Ať už je dlouhá, tenká, krátká, zakrslá, kulatá, oranžová, fialová, bílá, žlutá a červená - využití najde všechna. Skvělé je i to, že při správném uskladnění vám vydrží celou zimu.
Jediná nevýhoda vlastní vypěstované mrkve je ta, že už nikdy nebudete chtít tu balenou ze supermarketů :-) Člověk si opravdu rychle zvykne na čerstvě utrženou, štavnatou a křupavou mrkvičku z vlastní zahrady.
Pěstování mrkve ve vyvýšených záhonech
Vyvýšené záhony jsou díky své hloubce ideální pro pěstování veškeré kořenové zeleniny, protože umožňují růst dlouhých a rovných kořenů. Vyvýšené záhony jsou méně zhutněné, což znamená, že půda je mnohem vzdušnější a kořeny mohou snadno růst směrem dolů, což vede právě k úspěšnému růstu.
Výhody pěstování mrkve ve vyvýšených záhonech
- Lepší půdní podmínky - menší zhutnění substrátu
- Snadné setí a sklizeň
- Snadné zalévání a pletí
- Vyvýšené záhony se v létě rychleji zahřívají a při poklesu teploty si déle udrží teplo.
Nejlepší výška vyvýšeného záhonu pro pěstování mrkve
Pokud budujete záhon přímo na půdě a plánujete pěstovat kořenovou zeleninu, můžete zvolit minimální výšku 30 cm. Mnohem lepší je ale výška 45 cm, aby byla zajištěna drenáž a nedocházelo k pěstování pahýlovité mrkve. Tato výška již umožňuje i dostatečnou hloubku pro pěstování a navíc se nemusíte tolik ohýbat a klečet, takže výsev, pěstování a zalévání je opravdu snadné.
Jakou odrůdu mrkve byste měli vysadit?
Odrůdy máme rané, polorané i pozdní. Výsevy jsou tedy možné již od března až do června - pozdní výsevy sklízíme na konci října nebo dokud nemrzne.
Rané odrůdy: Vanda, Sugarsnax, Nantes 5, Küttigenská mrkev
Polorané odrůdy: Karola, Taborská žlutá, Purple Haze F1
Pozdní odrůdy: Berlikum, Katlen, Maxima
Záleží i na barvě mrkve?
Barevné mrkve se od té oranžové liší hlavně obsahem rostlinných pigmentů. Většina těchto látek, stejně jako beta karoten jsou antioxidanty, pomáhající kontrolovat a odstraňovat volné radikály z našeho organismu.
- Žlutá mrkev - zlepšuje zrak a snižuje riziko některých forem rakovinného bujení (Táborská žlutá)
- Červená mrkev - přispívá k prevenci srdečních chorob a některých nádorů prostaty (Vanda)
- Fialová mrkev - je lapač volných radikálů a brání zanášení cév, tím pomáhá v prevenci infarktu (Purple Haze F1)
- Bílá mrkve - na vitamíny jsou sice nejchudší, ale zase jsou sladké a chutné (Küttigenská mrkev)
- Duhové mrkve - dnes si můžete zakoupit i mix barevných odstínů - v salátu je to pak nevšední zážitek, který potěší nejen vaše chuťové buňky, ale i oči :-)
V jakých půdních podmínkách roste mrkev nejlépe?
V kamenité, hrudkovité a těžké půdě se mrkev rozvětvuje, ohýbá a obecně deformuje. Pěstování ve vyvýšeném záhonu ji poskytnete ideální podmínky pro růst, ať už záhony stojí na tvrdém povrchu, nebo jen o něco zvednete úroveň půdy nad terén. Čím lehčí půda, tím lépe pro mrkev, proto nepřidávejte žádný hnůj ani jiný kompost v roce, kdy ji vyséváte (i když předchozí podzim je v pořádku). Pro pěstování mrkve je ideální kvalitní víceúčelový kompost bez rašeliny a ornice bez kamenů.
Jak na výsadbu mrkve na vyvýšených záhonech?
Před samotnou setbou mrkve vytvořte mělkou rýhu v zemi a zalijte její dno. Pak můžete začít sypat semínka zhruba jeden centimetr od sebe. Odhrnutou zeminu zahrňte zpět na semínka a jemně přitlačte. Doporučujeme si označit řádek odrůdou a datem výsevu. Zalévejte pomocí růžice na konci konve nebo rozprašovací hadicí - zabráníte tak vyplavení semen z řádku, v případě suchého počasí je třeba udržovat půdu vlhkou, nikoli mokrou. Jakmile vyrostou pravé listy, ručně rostlinky jednotíme asi na vzdálenost 5-7 cm. V první polovině sezóny je mrkev náročnější na závlahu.
Skladování mrkve
Pozdní odrůdy vhodné k uskladnění skladujeme nejlépe ve sklepě při teplotě lehce nad nulou. Před dlouhodobým skladováním odřežeme listy, kořeny z lehka očistíme od hlíny a uložíme do bedniček s pískem tak, že je mrkev do písku ponořená až kousek pod srdíčko.
Mrkev se dá i sušit - nejlépe v sušičce na ovoce a zeleninu. Takto je výborná ke zdravému mlsání nebo lze použít jako dochucení omáček a polévek.
S pěstováním mrkve to může být i zábava, do poslední chvíle totiž nevíte, co ze země vytáhnete... :-)