Zpět do obchodu

Registrace

Kdy, co, jak a s čím?

 Vhodné rostliny pro naše truhlíky

Pro naše truhlíky jsou vhodné různé druhy rostlin, proto vám doporučujeme je vybrat podle konkrétních podmínek vašeho bytu, orientace vašeho bytu, vašeho balkónu či jiného místa určeného k pěstování. Bez ohledu na to, co v truhlících pěstujete, nezapomeňte o rostliny pečovat, budou vyžadovat zalévání, hnojení a ochranu při extrémním počasí.

I když většina rostlin vyžaduje 6 hodin slunečního světla denně, je možné pěstovat i nenáročné plodiny na sluneční světlo, kterým stačí 3 hodiny slunečního světla denně (například špenát, salát nebo čekanka)

 Jak začít?

Chcete si předpěstovat vlastní sazeničky ze semínek? Nestačí jen vysypat semínka do substrátu a zalévat. U některých rostlin to chce cvik a zkušenosti, jinak můžete mít chatrné, či žádné sazeničky. Jen nezapomeňte, že poté budete pěstovat v truhlíku a podle toho byste měli vybírat typ rostliny. Předpěstovat doma si určitě můžete rajčata, lilek, cuketu, okurky, salát, bazalku, koriandr, kopr, papriku. Salát, cuketu i okurky můžete vysét rovnou do truhlíku ven. 

Potřebujete mít dostatek světla a tepla. Doma se nabízí většinou parapet, zimní zahrada, podkroví se střešními okny.  Obstarejte si kvalitní substrát, využijte domácí či profesionální výsevní misky, miniskleníčky, bobtnavé tablety, či další. 

 

Rychlenou nať si můžete vypěstovat z mrkve, petržele, jednoduše seříznete nať a odřezek vložte do skleničky s vodou a za několik dní můžete sklízet čerstvé lístky.  Nebo si kupte cibuli sazečku, napíchejte do truhlíku tak, aby asi půl centimetru zůstalo nad zemí. Když budete zalévat, budete mít za chvíli zelené vitamíny, do salátu, nebo na chleba. Pažitku rychlenou z obchodu přesaďte a pěstujte do dubna doma, jeden trs vždy ořezávejte a druhý nechte růst. Výsevům pažitky a cibule se raději vyvarujte, neúspěch je většinou zaručen.

Pamatujte si, že sazeniček určitě nepotřebujete mít moc. Z každé bude nakonec rostlina, která bude potřebovat dostatek místa k pěstování, svůj vlastní truhlík v mnoha případech.  Když si vysejete například 10 ks rajčat, v pohodě se vám na parapet vejdou, ale budete je mít potom kam dát?

 Kdy začít?

Musí být venku dostatek světla, takže má smysl začínat s výsevem v březnu, nedříve. Výjimku tvoří papriky, ty potřebují vysoké teploty. Bez poklopu budete moct rajčata, cukety, okurky a další přesazovat ven až v polovině května. Uspěchané výsevy mají za následek slabé sazenice, zbytečně vytáhlé a bez dostatku živin.

  Doma vysejte:

Únor papriky

Začátek března lilky, saláty, kopr, bazalka

Polovina března rajčata, okurky, melouny a dýně

 

 Venku vysejte: mrkev, petržel, pastiňák, naťovou petržel, ředkvičky, řepu, špenát, magnold, řeřichu, rukolu, polníček, cibuli, hrášek, koriandr, kopr, fazolky. První venkovní výsev je nutné zpočátku krýt bílou textilií nebo pařeništěm/poklopem.

Březen – mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule

Dubensalát, hrášek, mangold, pór, ředkev

Konec dubna/květencukety, okurky, dýně, kopr

Květen – červená řepa, fazole, fazolky, kukuřice

Dobrým pomocníkem je také zadní strana výsevního sáčku, je tam návod včetně vhodné doby výsevu.

 

 Nakoupit si sazeničky není nic špatného

Máte v okolí oblíbené zahradnictví, kamarád je vášnivý zahradník? Nebojte se a nakupte si silné sazeničky zeleniny, bylinek, salátů… cokoliv chcete pěstovat. Pokud jste úplný začátečník, určitě se to vyplatí, nebo pokud nemáte k předpěstování prostor nebo na to nemáte čas. Roubovaná plodová zelenina vám přinese mnohem víc úrody. Sazenice je sice dražší než celý sáček semínek, ale zvláště pro začátečníky se tato investice vyplatí. 

Kombinace rostlin

Společná výsadba v jednom truhlíku může být nejen výhodná z hlediska úspory místa, ale také může zlepšit kvalitu rostlin a úrodu samotnou. Více se dozvíte zde.