Zpět do obchodu

Registrace

Pěstování bez zahrádky

 Lze sklízet domácí úrodu bez zahrádky? Ano, lze! 

Pokud nemáte zahrádku, ale chcete si vypěstovat vlastní zeleninu, či ovoce, s PiLNÝM TRUHLÍKEM to není problém.

Naše samozavlažovací truhlíky umístíte na balkón, terasu nebo dokonce i do bytu - třeba jako dekoraci do obýváku. Jakmile se na podzim ochladí, můžete truhlíky z balkónu přemístit dovnitř a dopěstovat si úrodu i v chladných měsících. Důležité je pěstovat v čistém truhlíku. Ideálně začněte s čerstvým substrátem a hnojivem, zvláště, pokud jste měli problém s nějakými škůdci či chorobami. 

 

Pěstování bez balkónu

Pokud chcete pěstovat pouze v uzavřených místnostech, je potřeba počítat s tím, že ve srovnání s pěstováním venku bývá výnosnost slabší. Ale pokud k tomu máte doma prostor, jděte do toho! Jen pozor! Je potřeba si pohlídat, které plodiny jsou samosprašné a které potřebují s opylováním pomoci. Pokud chcete zajistit co nejlepší úrodu a vyhnout se napadení hmyzem či nemocí, můžete používat pěstební osvětlení. Pokud budete opylovat ručně, můžete také předejít výskytu hmyzu, který by vám v opačném případě mohl zamořit byt.

 Zazimování

Když sklidíte poslední letní úrodu z našeho truhlíku, nemusíte ho zazimovat! V pěstování můžete pokračovat i v chladných měsících. Přes noc, když teploty výrazněji klesají, je vhodné truhlík přikrýt fólií nebo použít pěstební poklop. Ideální pro pěstování nyní budou listové saláty, špenát či bylinky. Nevhodné jsou plodiny, které potřebují hodně tepla a světla. Takže rajčata, papriky nebo melouny nechte až na jaro. 

Nebo můžete po sezóně truhlík použít k vypěstování vlastních květin v chladném počasí, jako třeba měsíček, chryzantémy, petúnie, macešky, fialky, chrpa, hvězdnice, brčál, stračka, lobelky, hledík a další. 

Pro představu uvádíme vegetační dobu oblíbených plodin. Pro pozdní pěstování jsou vhodné ty z poslední skupiny s nejkratší vegetační dobou. Náš tip jsou ředkvičky, rukola či polníček.

 

 Co pěstovat doma?

Rajčata (osvětlení 8-10hod denně), špenát a zelený salát, bylinky

 

 Čemu se raději vyhnout?

Dýně a tykve, melouny, kukuřice

 

 Za jak dlouho dozrají?

90-110 dní: brokolice, růžičková kapusta, celer, koriandr, petržel, pastinák, čekanka

50-75 dní: řepa, květák, zelí (ranné), mrkev, kopr, kedlubna, pór, máta, tymián, oregano, šalvěj, mangold, tuřín

30-50 dní: rukola, jarní cibulka, pažitka, kapusta, polníček, hořčice, ředkvičky, špenát