Zpět do obchodu

Registrace

Jak pěstovat PAPRIKY?

Papriky pochází z tropické a subtropické Ameriky, od jihu USA po Argentinu. Proto, jak dále píšeme, mají rády vlhko a teplo. Zahrnují mnoho různých druhů - od papriky seté, křovité, čínské, až po široké spektrum pálivých chilli druhů, jímž pálivost dodává alkaloid kapsaicin. Ačkoliv v oblasti původu se jedná o víceletý keř nebo stromek, v oblastech mírného pásu bývají pěstovány jako jednoletky. 

Paprika patří spolu s rajčaty k oblíbeným „domácím“ plodinám, které si můžeme vypěstovat na zahrádce sami. Jejich pěstování sdílí mnohá specifika s rajčaty, kterým jsme se věnovali poměrně obsáhle zde, takže pojďme si nyní projít jen to hlavní.  

 Zásada 1. Teplo a slunce

Že jste to slyšeli už u rajčat? Ano, i paprikám se daří na slunci a v teple. V tomto jsou si podobné s rajčaty, ale pozor: jejich vegetační doba je v průměru delší, než u rajčat. Tedy pokud si je chcete pěstovat ze semínek, pak pozorně čtěte návod pro konkrétní druh, protože některé odrůdy se vysévají již koncem února! Sazeničky ale dáváme ven stejně jako u rajčat až po ledových mužích, tedy od poloviny května a to jen v případě, že již předpověď neslibuje žádné mrazíky. Na rozdíl od rajčat ale nejsou papriky velkým příznivcem průvanu.

 Zásada 2. Voda plynule od spodu

I zde bychom jen opakovali to, co jsem psali pro rajčata, tedy že vyžadují pravidelný přísun vody od kořenů a pokud možno se vyhýbat zálivce na list. Tedy samozavlažovací PiLNÝ TRUHLÍK je pro ně ideální. 

 Zásada 3. Průběžně sklízet

Papriky je potřeba pravidelně sklízet, aby tvořily další květy a plody. Paprika je na rozdíl od rajčat vytrvalý keř, který ve své původní vlasti (Jižní Amerika) vytváří husté vytrvalé porosty.  Proto je schopna plodit až do podzimu a pokud jí pak přesunete dovnitř, mohou plody dozrávat ještě během adventu. Nicméně v našich klimatických podmínkách není úspěšnost víceletého pěstování zdaleka tak vysoká, jako například ve zmíněné Jižní Americe. 

Papriky je možné sklízet, když dosáhnou plné velikosti, ale ještě ne plné barvy, plod poté dozraje mimo rostlinu a ta má sama více síly na podporu zbývajících plodů. Papriky vždy uřízněte, nebo odstřihněte co nejblíže plodu, aby na rostlině zůstal zbytek stonku. 

 Zásada 4. Kvalitní a bohatá výživa

Stejně jako rajčata, jsou i papriky plodiny první tratě a mají rády dobře prohnojenou půdu. Proto také substráty a hnojiva pro rajčata jsou doporučována i pro hnojení paprik a vhodné hnojivo si snadno můžete koupit v našem e-shopu. 

Choroby a škůdci 

Papriky jsou naštěstí celkem odolné a ohrožujících škůdců není moc. Přesto byste si měli dát pozor na mšice a molice, které rostlinu vyčerpávají a snižují vydatnost úrody, případně je rostlina náchylnější na další choroby.  Těmi jsou například plísně - napadené rostlině listy vadnou, žloutnou a nakonec opadají. Jakmile je rostlina napadena plísní, je její léčba velmi obtížná a v rámci záchrany ostatních rostlin je lepší nemocné rostliny zničit. Kompostování se nedoporučuje. 

U paprik se také může vyvinout suchá hniloba plodů, která signalizuje poruchu ve výživě rostliny - nedostatek vápníku v jeho vstřebatelné formě. V tomto případě platí to samé, co u rajčat - rostlina může žít dál, ale postižené plody již nezachráníte a je třeba je odstranit. Pokud ale rostliny ošetříte přípravky pro výživu, vápníkem a postřikem na list, rostlina může nadále dávat zdravé plody. My tomuto problému předcházíme tím, že PiLNÝ TRUHLÍK obsahuje již provápněný substrát s jemně drceným dolomitem.