Zpět do obchodu

Registrace

Často kladené otázky

Nechutná vám zelenina z obchodu, přijde vám bez chuti? BIO ovoce a zelenina vám přijdou drahé? U neBIO se bojíte, co vše, kromě vitamínů asi obsahuje? A myslíte si, že bez vlastní zahrady se pěstovat nedá? 

PiLNÝ TRUHLÍK je vaše zahrada! Vypěstujete si vlastní zeleninu či ovoce v kvalitním substrátu a BIO kvalitě!

PiLNÝ TRUHLÍK můžete mít na balkóně, na terase, na parapetu nebo klidně v obýváku. Některé typy PiLNÝCH TRUHLÍKŮ jsou dokonce opatřeny kolečky, takže manipulace s nimi je snadná.

Pojďme si odpovědět na hlavní otázky, které vás mohou zajímat:

Jaké jsou výhody pěstování v PiLNÉM TRUHLÍKU?

PiLNÝ TRUHLÍK nabízí výhodu vědomého pěstování, které je pro mnoho plodin přínosem. Víte, v jakém substrátu pěstujete a čím hnojíte. Truhlík chrání rostliny před spoustou škůdců a chorob - "zalévání" od spodu zabraňuje šíření plísní, umístění na terasu je zase prevencí před slimáky a podobnými škůdci. Truhlík se dá snadno přesouvat, takže pokud hrozí mrazíky, snadno ho dáte na noc dovnitř. Potřebujete na několik dní pryč? Díky zásobníku vody není problém. Vypěstujete si vlastní zeleninu či ovoce i přesto, že nemáte vlastní zahradu (dokonce nemusíte mít ani balkon či terasu).

Co můžete pěstovat v PILNÉM truhlíku? 

V truhlíku můžete pěstovat širokou škálu rostlin - od bylinek, paprik, rajčat, dýní, melounůokurek, cuket a lilků až po jahody, saláty, špenát,  kedlubny, mrkve a ředkvičkyNejčastěji se v truhlících pěstují rajčata, papriky, jahody, saláty a bylinky. Obecně doporučujeme určit si hlavní plodinu, která zabere hlavní část sezóny a podle ní pak doplnit předplodiny (třeba ředkvičky) a následné plodiny (saláty) tak, aby váš truhlík byl plně využitý po co nejdelší část roku.

Jaké jsou nejčastější chyby v kontejnerovém zahradnictví?

 Nedostatečné hnojenív truhlíku plodiny spotřebují živiny  rychleji než v záhonu, proto na to myslete a hnojte. Určitě je dobré přihnojit na začátku období a pak během nasazování květů a plodů. 

 Použití nesprávné velikosti PiLNÉHO TRUHLÍKU. S tím by vám mohl pomoci náš grafický přehled na pěstování v PiLNÉM TRUHLÍKU. Velikost vybírejte podle hlavní plodiny, kterou v něm plánujete pěstovat. A pokud si nejste jistí, platí, že větší je vždycky lepší!

Kombinace rostlin s různými požadavky. Pokud zasadíte pospolu do truhlíku rostliny, které si navzájem ubírají živiny, stíní si, nebo jinak škodí, nebude to fungovat. Pro inspiraci na vhodné kombinace do truhlíku se podívejte sem.

 Nedostatečná výměna půdy. Doporučujeme vždy po pěstební sezóně vyměnit kompletně substrát. Starý můžete dát na kompost a tím ho krásně zrecyklujete pro další použití. Pokud byly vaše plodiny zasaženy nějakou chorobou či škůdcem, nepodceňte ani desinfekci truhlíků. Truhlík po sezóně je vždy dobré vyčistit, vypláchnout a případně vydezinfikovat. Pozor, abyste si spolu se substrátem nevyhodili i knoty nebo třeba hladinoměr!

Jak hluboký by měl být truhlík na pěstování zeleniny/ovoce?

Záleží na typu plodiny, ale jako minimum se uvádí 15 cm pro mělce kořenící plodiny (saláty, jahody, hrášek). Truhlík s hloubkou 30 cm je vhodný pro produkty s hlubšími kořeny, jako třeba lilek, rajčata, cukety. A pro mrkev je 30 cm hluboký truhlík minimum i když i u ní se najdou odrůdy s kratšími a tlustšími kořeny. Více o tomto tématu zde

Jaká velikost PiLNÉHO truhlíku je nejlepší pro rajčata?

Rajčata vyžadují poměrně velké nádoby, protože mají mohutný kořenový systém a vysokou spotřebu živin. Samozřejmě ale záleží, jaký druh rajčete budete pěstovat.  Pro klasická tyčková doporučujeme vybrat z řady XL a XXL, malým keříkovým stačí i truhlíky řady SLIM. Pro konkrétnější druhy truhlíků a více informací čtěte zde.

Jak hluboký by měl být truhlík na bylinky?

Bylinky jsou co se týče substrátu nejméně náročné, takže stačí již naše nejmenší PiLNÉ TRUHLÍKY, ideálně vybírejte z řady SLIM. Přečtěte si více o tom, jak pěstovat bylinky PiLNÉM TRUHLÍKU.

jaká zelenina dobře roste pohromadě v nádobách?

Doprovodná výsadba pomáhá vytěžit maximum ze zahradničení v PiLNÉM TRUHLÍKU. Zkuste kombinovat rostliny, které mají stejnou rychlost růstu. Měly by mít také podobné požadavky na sluneční světlo, potřebu zalévání a kořenový systém. Například rajčata se dobře hodí k lilkům, paprikám a bazalce. Více si přečtěte zde.

Jaký je nejlepší materiál pro truhlíky?

Mezi běžné materiály truhlíků patří plast, keramika, terakota a dřevo. Za nás doporučujeme samozavlažovací plastové truhlíky v barvě taupe, a to z následujících důvodů. Plast je lehký a odolný, umožňuje samozavlažovací konstrukci. Barva taupe je nejen hezká a moderní, ale na rozdíl od černé či antracitové nedochází k přehřívání truhlíku a plodin v něm. Zkusili jste si někdy sáhnout na černý truhlík stojící v červenci celý den na plném slunci?

Jak často zalévat Pilný truhlík?

Frekvence zalévání závisí na druhu rostliny, velikosti truhlíku a počasí. U PiLNÝCH TRUHLÍKŮ s hladinoměrem je odpověď jasná - vodu je třeba doplnit, jakmile vám hladinoměr ukáže její nedostatek. U ostatních truhlíků je frekvence zalévání většinou jednou týdně, ve velmi horkých dnech je tato frekvence samozřejmě kratší. Taková rajčata při dlouhých slunných dnech v červenci budou potřebovat dolít vodu i několikrát týdně.

Jaký je nejlepší způsob, jak zalévat Pilný truhlík?

Vždy po vysazení do PiLNÝCH TRUHLÍKŮ zaléváme první jedendva týdny klasicky na substrát,  ale snažíme se vyhnout zalévání na listy. Rostlina si během prvních dvou týdnů vytvoří kořenový systém a bude rychleji růst. Poté zaléváme už jen přes systém samozavlažování do speciálního otvoru. O zbytek se už postará sám PiLNÝ TRUHLÍK.

co je to systém samozavlažování?

Samozavlažovací truhlík je květináč se zabudovaným zásobníkem vody a zavlažovacím systémem. Poskytuje nepřetržitou vlhkost kořenům rostlin vzlínáním prostřednictvím knotů. Odpadá tak starostnedostatečného či naopak nadbytečného zalití truhlíků. 

Výsledkem je vysoká míra bezúdržbovosti - jednou za několik dní naplníte velký zásobník vodou, popřípadě vodou s hnojivem a dále se o nic nestaráte.

jaká zemina je nejlepší pro Pilný truhlík?

Nejlepší je kvalitní prohnojený vzdušný bezplevelný substrát. A přesně takový vám k PiLNÉMU TRUHLÍKU dodáváme. Určitě nedoporučujeme běžnou zeminu, která bývá často těžká a plná semen plevelu. 

jak často bych měl vyměňovat substrát v truhlíku? 

Obvykle doporučujeme vyměnit substrát po pěstební sezóně, respektive zjara před tou nadcházející. Výměna substrátu je i prevence před šířením různých chorob. Starý substrát ale určitě nevyhazujte, naopak doporučujeme ho kompostovat a tím znovu zrecyklovat pro další použití, jen v jiné formě. 

Jak často je potřeba hnojit rostliny v PiLNÉM TRUhLÍKU?

Záleží na druhu rostliny. Rostlinám obecně prospívá pravidelné přihnojování a vždy je dobré hned na začátku pěstování mírně přihnojit. Zatímco ale plodová zelenina jako jsou papriky nebo rajčata potřebuje podpořit v okamžiku nasazování květů a plodů, třeba listové saláty, které se sklízejí průběžně, můžeme přihnojovat třeba každý týden, ale menšími dávkami vhodného hnojiva. U nás si můžete vybrat ze třech druhů - hnojiva na rajčata a papriky, univerzálního hnojiva a pak BIO hnojiva Hnojík.

Co je hnojivo s pomalým uvolňováním?

Pomalu se uvolňující hnojiva uvolňují živiny postupně v průběhu času. Poskytují průběžný zdroj živin pro vaše rostliny. Snižují potřebu častého hnojení a omezují riziko přehnojení.

Jsou pro Pilný truhlík lepší sazenice nebo semínka?

Jak sazeničky tak semínka jsou pro PiLNÝ TRUHLÍK vhodné. Pěstování ze semen je obecně levnější, poskytuje širší výběr druhů plodin, ale zase je časově náročnější a vyžaduje trochu zkušeností. Takže určitě není žádná ostuda si u ověřeného zahradníka koupit pár sazenic konkrétní odrůdy plodiny, kterou chceme pěstovat a truhlík zatím využít třeba pro nějakou předplodinu, jako jsou například oblíbené ředkvičky

Jaká je životnost Pilného truhlíku?

PiLNÝ TRUHLÍK je vyráběn ryze českou rodinnou firmou Plastia na Vysočině z kvalitního plastu. Z vlastní zkušenosti víme, že truhlíky vydrží minimálně deset let (ale určitě i výrazně více), a to jsou každou sezónu od jara do podzimu na exponované jižní straně domu a za tu dobu nám poskytly stovky kilogramů rajčat a paprik.

Mají se truhlíky po sezoně čistit, případně desinfikovat?

Po sklizení poslední úrody doporučujeme starý substrát opatrně vyjmout a nepoškodit při tom hladinoměr. Také se ujistěte že, knoty zůstanou na místě a nevyhodíte je společně se substrátem. Truhlíky pak vypláchněte vodou a očistěte od zbytků staré zeminy. Nepoužívejte ostré předměty a drátěnky. Pokud jste měli podezření, že se vám v truhlíku usídlila plíseň či jiná choroba, použijte na konečný oplach slabý roztok desinfekce, například SAVO. Truhlík pak nechte uschnout volně na slunci a uschovejte na  ideálně nezámrzné místo.

Může Pilný truhlík zůstat přes zimu venku? 

PiLNÝ TRUHLÍK je mrazuvzdorný a  může zůstat přes zimu venku (tedy pokud v něm budou přezimovávat i plodiny). Plast je však v mrazech křehký a truhlík by - třeba nárazem mohl utrpět nějakou škodu. Proto doporučujeme je na zimu přesunout na místo, kam mráz nemůže, třeba sklep, garáž, nebo alespoň skleník.

Na rostlinách v truhlíku se mi objevily larvy nebo mšice, co tím?

Larvy i mšice na rostlině parazitují a obvykle se živí zelenou hmotou rostlin. Proto rozhodně doporučujeme se jich zbavit - ať již mechanicky sběrem, nebo vhodným postřikem - ideálně ekologicky přátelskou variantou postřiků na bázi odbouratelných olejů. Na trhu je celé řada těchto přípravků jako například Rock Efekt od značky NATURA. A máte-li více truhlíků, určitě preventivně ošetřete i ty, které se vám zatím napadené nezdají.

Jak jsou truhlíky těžké, dají se přesouvat z místa na místo?

Záleží samozřejmě jaký truhlík, co v něm pěstujeme a zda jsme právě zalili. To vše má podíl na výsledné hmotnosti. Pokud již nyní víte, že budete chtít s truhlíky manipulovat, posouvat či přesouvat, doporučujeme vám PiLNÝ TRUHLÍK Berberis UNO/DUO XL, který má kolečka a ta vám při manipulaci s truhlíkem značně pomohou. Třeba takový truhlík Bergemot XXL  může včetně plného zásobníku s vodou vážit více než 30 kg a přenášet ho bude spíše pro muže v plné síle.