Zpět do obchodu

Registrace

Pěstujeme v truhlíku

Pěstování v samozavlažovacích truhlících má svá specifika, která je dobré zohlednit. Vzhledem k tomu, že samozavlažovací truhlík je vlastně uzavřený systém bez možnosti přirozené obnovy a doplňování živin, je potřeba s tím počítat. 

  1. Vždy používejte kvalitní bezplevelný prohnojený substrát.
  2. Ještě před sázením ho přihnojte trochou dlouho působícího hnojiva.
  3. Přihnojujte i během vegetace, zejména v období květu před nasazením plodů. Četnost a množství hnojení vychází z návodu pro dané hnojivo.
  4. Pravidelně doplňujte vodu do zásobníku. 
  5. Pokud jsou samozavlažovací truhlíky na jižní straně se sluncem po celý den, volte spíše světlejší barvu nádob. V tmavém a matném plastu by mohlo slunce zahřát substrát a vodu natolik, že by "uvařilo" kořeny rostlin. 

Sázení

A nyní k věci. Máte truhlík naplněný substrátem a hnojivem? Můžete sázet. 

Opatrně vyjměte sazeničku z kelímku a uvolněte kořenový bal. Umístěte ji do truhlíku a dbejte na to, aby horní část kořenového balu byla v úrovni půdy. Rajčata je lepší do truhlíku spíše položit a poté přihrnout substrátem, aby měla co největší část stonku pod zemí a mohutněji zakořenila. Zeminu jemně udusejte, abyste se zbavili vzduchových bublin.

Po přesazení důkladně zalijte shora přímo do květináče a prvních 14 dní zalévejte tímto způsobem, kořenový systém potřebuje pořádně prorůst truhlíkem. Poté pokračujte v zaléváním doplňování zásobníku otvorem pro zalévání. Dbejte na to, aby zásobník na vodu nebyl nikdy prázdný. 

Umístěte truhlík na místo, kde budou rostliny vystaveny ideálnímu množství slunečního světla. V případě teplomilných rostlin jako jsou rajčata nebo papriky se nebojte za sluncem cestovat. Pokud by měly být rostliny odpoledne již ve stínu, tak máte-li možnost, na odpoledne je přesuňte za sluncem. 

Hnojení

Všeho moc, ale i málo, škodí. V truhlících je nutné hnojit častěji než na zahradě. Průměrně spotřebují rostliny všechny živiny z truhlíku během tří týdnů až měsíce. Prohnojení substrátu většinou stačí na zakořenění a vývoj zelených částí rostlin, ale pro květ a zejména plod je lepší jim začít přilepšovat

Používejte hnojivo určené pro danou rostlinu a dodržujte dávkování. Ideální jsou pomalu se uvolňující hnojiva, která při výsadbě nasypete na na dno truhlíku, aby si pro něj mohly rostliny sáhnout až za nějaký čas. Univerzálními hnojivy určitě nic nezkazíte, ale třeba oblíbená rajčata a papriky mají nároky na živiny poněkud odlišné a proto je dobré jim dopřát hnojiva určená speciálně pro ně.

U plodové zeleniny, jako jsou již zmíněná rajčata, nastává vhodná doba pro přihnojení právě při nasazování květů. Rostliny bujným růstem zelené hmoty vyčerpaly většinu živin a pro nasazení květů a zdárného zrání plodů potřebují novou potravu. Listovou zeleninu sklízíme postupně a tak i hnojení by mělo být postupné během celého vegetačního cyklu. 

Během růstu, květu a tvorby plodů jsou výbornou alternativou i tekutá hnojiva, která se ale musí dávkovat častěji. Zároveň můžete používat organické doplňky, jako jsou třeba mořské řasy nebo žížalí čaj.